Blisko 900 polskich wierzycieli Astaldi zostało wyszczególnionych w planie concordato preventivo przedstawionym przez włoskiego wykonawcę. Trybunał w Rzymie wyznaczył termin posiedzenia wierzycieli w przedmiocie głosowania nad przyjęciem planu na 06 lutego 2020 r.

Jak już wskazywaliśmy wcześniej, postępowanie concordato preventivo prowadzone we Włoszech w stosunku do Astaldi nie jest problemem tylko włoskich wierzycieli. Również polskie podmioty, będące stronami umów z włoskim wykonawcą muszą ściśle stosować się do reguł przewidzianych przez włoskie prawo upadłościowe.

W tym miejscu należy wskazać jaki był ostatni przebieg wydarzeń w prowadzonym wobec Astaldi postępowaniu concordato preventivo oraz jakie będą najbliższe działania mające wpływ na polskich wierzycieli.

  • 28 września 2018 r. Astaldi złożyło wniosek o wszczęcie postępowania concordato preventivo;
  • 17 października 2018 r. Trybunał w Rzymie wyznaczył Astaldi 60 dniowy (następnie przedłużony o kolejne 60 dni) termin na złożenie propozycji planu;
  • w wyznaczonym terminie Astaldi złożyło propozycję planu wraz z wnioskiem o prowadzenie w stosunku do niego postępowania concordato preventivo in continuità – jest to rodzaj postępowania concordato preventivo umożliwiający przedsiębiorcy dalsze prowadzenie działalności;
  • 19 kwietnia 2019 r. Trybunał w Rzymie zgłosił swoje zastrzeżenia co do propozycji planu;
  • 19 czerwca 2019 r. na wyznaczonym terminie rozprawy, Astaldi przedłożyło nowy projekt planu.
  • 05 sierpnia 2019 r. Trybunał w Rzymie:
  1. stwierdził, że zostały spełnione warunki formalne wniosku złożonego przez Astaldi i ogłosił otwarcie postępowania concordato preventivo;
  2. wyznaczył na dzień 06 lutego 2020 r. termin posiedzenia w celu przegłosowania planu przez wierzycieli Astaldi;
  3. wyznaczył Astaldi termin 90 dni (tj. do dnia 04 listopada 2019) na powiadomienie wierzycieli o treści planu;
  • W grudniu 2019 r. (na 45 dni przed posiedzeniem wierzycieli) zostanie przedstawiona opinia Komisarzy Sądowych postępowania w przedmiocie przedstawionego planu.

Należy wskazać, że wyznaczone na dzień 06 lutego 2019 r. posiedzenie wierzycieli w celu przegłosowania planu odbędzie się w formie teleinformatycznej.

Co przewiduje plan?

Zgodnie z zaprezentowanym przez Astaldi planem, zostanie dokonane podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę 225.000.000 euro, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną objęte przez Salini Impregilo S. p. A. (również będącego wykonawcą prac budowlanych w Polsce). Warto nadmienić, że transakcja ta jest częścią większego przedsięwzięcia Sallini o nazwie „Progetto Italia” mającego na celu konsolidację branży budowlanej we Włoszech w celu zwiększenia jej konkurencyjności na świecie. Sytuacja Astaldi ma tutaj kluczowe znaczenie – 70% zleceń (a także dochodu) Astaldi pochodzi spoza Włoch.

Zaspokojenie wierzycieli nastąpi poprzez pieniężne zaspokojenie wierzycieli uprzywilejowanych (w kwocie ok 165.000.000 euro). Wierzycielom nieuprzywilejowanym (czyli większości podmiotów),  zostaną przyznane akcje Astaldi (szacunkowo około 12,493 akcji na każde 100 euro wierzytelności) oraz instrumenty finansowe (SFP) polegające na udziale wierzycieli w dochodzie netto z likwidacji majątku Astaldi, który nie jest związany z jego podstawową działalnością (1 instrument SFP na każe 1 euro wierzytelności). Przyznanie akcji oraz instrumentów SFP powinno nastąpić w ciągu 120 dni od dnia zatwierdzenia planu (wł. omologazione), które planowane jest na czerwiec 2020 r.

W celu uzyskania informacji na temat sposobu uczestnictwa w głosowaniu, oraz statusu wierzyciela w planie zaprezentowanym przez Astaldi – zapraszamy do kontaktu.

Adwokat Michał Wyjatek

 

Poznaj nowe możiwości

Odpowiemy ASAP

Not readable? Change text. captcha txt