Sprawa C-678/22 wykreślona z rejestru Trybunału.
Nie będzie oczekiwanego przez wielu kredytobiorców orzeczenia TSUE w sprawie dopuszczalności oprocentowania nie tylko kwoty wypłaconej konsumentowi, ale również pozaodsetkowych kosztów kredytu tj. prowizji lub innych opłat, które nie są składnikami wypłaconej konsumentowi kwoty kredytu, a które składają się na całkowitą kwotę do zapłaty przez konsumenta w wykonaniu jego zobowiązania wynikającego z umowy kredytu konsumenckiego
Sprawa została w dniu 5 grudnia 2023 roku wykreślona z rejestru Trybunału na skutek umorzenia postępowania, w którym zadano do TSUE pytanie o dopuszczalność takiego działania banków i instytucji pożyczkowych.
Z prawniczego na ludzkie:
?Polski sąd który prowadził sprawę sądową pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą nabrał wątpliwości czy dopuszczalne jest oprocentowanie kosztów pożyczki czyli czy Bank może doliczyć do pożyczki na przykład kwotę 20.000 tytułem prowizji za jej udzielenie i następnie oprocentować ją tak jak kapitał;
? Sprawa została skierowana do TSUE, który miał odpowiedzieć na to pytanie. Prawnicy konsumentów zaczęli się ekscytować, Banki zaczęły się obawiać bo zagadnienie to dotyczy prawie wszystkich umów kredytowych, a rozstrzygnięcie przyjmujące, że to niedopuszczalne, oznaczałoby masowe darmowe kredyty.
? najpewniej w wyniku obawy o powyższe instytucja która udzieliła pożyczki dogadała się z konsumentem w sprawie, która toczyła się w sądzie który zadał to pytanie i doszło do zawarcia ugody. TSUE musiał zakończyć swoją sprawę bo zakończyła się sprawa w której zadano to pytanie.
Wnioski:
Złe: poczekamy dłużej na jasne stanowisko sądu europejskiego.
Dobre: instytucje kredytowe obawiają się tego rozstrzygnięcia więc składanie w sprawach indywidualnych wniosków o skierowanie takich pytań do TSUE może okazać się skuteczne.
Powiązane usługi
01 Sankcja kredytu darmowego