KREDYTY WE FRANKACH – POMOC PRAWNA

Sprawdź, czego możesz domagać się w związku z umową tzw. „kredytu frankowego”

Wygrywamy
w sporach
z instytucjami
finansowymi

Nasze doświadczenia związane z dochodzeniem roszczeń konsumentów związanych z polisolokatami wykorzystujemy w sporach w sprawach związanych z kredytem frankowym.

Jako Kancelaria wyspecjalizowana w reprezentowaniu Klientów w sporach z instytucjami finansowymi, wspieramy konsumentów w sporach z bankami na tle zawartych przez nich umów kredytowych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego.

Pomożemy Tobie rozwiązać problem z umową frankową

DOCHODZIMY ROSZCZEŃ OD WSZYSTKICH BANKÓW

Getin Bank

dawniej: Getin Noble Bank, Noble Bank

PKO Bank Polski

po połączeniu także: Nordea

mBank

dawniej: MultiBank, BRE Bank

Bank Millennium

po połączeniu także: Euro Bank

Santander Bank Polska

dawniej: BZ WBK, Kredyt Bank

BNP Paribas Bank

również: BGŻ i Raiffeisen Polbank

Bank Ochrony Środowiska

ING Bank Śląski

Pozostałe banki

Problemy z kredytami frankowymi

Na lata 2005 – 2008 przypada szczególna popularność umów kredytowych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Uzasadnieniem dla proponowania tego rodzaju kredytów konsumentom nieposiadającym niezbędnej wiedzy ekonomicznej miało być niskie oprocentowanie wpływające na ocenę zdolności kredytowej i stabilność tej waluty. W trakcie sprzedaży kredytów frankowych niejednokrotnie stosowano nieuczciwe praktyki rynkowe przejawiające się w zaniechaniu, bagatelizowaniu ryzyka związanego z zawarciem takiej umowy przy jednoczesnym, przesadnym akcentowaniu jej walorów.

Krótko mówiąc miało być taniej i bezpiecznie. Okazało się drożej i bardzo niebezpiecznie.

CZEGO MOGĄ DOMAGAĆ SIĘ FRANKOWICZE?

Źródłem pretensji kierowanych do Banków i punktem zaczepienia większości pozwów w sprawach frankowiczów są postanowienia dotyczące sposobu przeliczenia dokonywanych na rzecz Kredytobiorcy wypłat kwoty kredytu, a potem również sposobu ustalania wysokości poszczególnych rat. Banki zapewniły sobie bowiem możliwość samodzielnego ustalania kursów w ramach, których dokonywano tych przeliczeń. Dzięki temu mogły zarobić uzyskac de facto dodatkowe wynagrodzenie za udzielony kapitał i kształtować to wynagrodzenie w zasadzie, według swojego uznania. Przeprowadzone przez nas analizy wykazały, że niektóre Banki, kształtowały wysokość spreadu w oparciu na przykład o spadek zainteresowania kredytami indeksowanymi.
To właśnie postanowienia, które takie postępowanie Bankom umożliwiały są uznawane już w zasadzie powszechnie, za postanowienia niedozwolone i to właśnie skutków ich wyeliminowania z umowy dotyczą aktualnie postępowania sądowe.

Tego też dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które w istotnym stopniu rozbudziło nadzieje frankowiczów. Wnioski tego ostatniego sprowadzają się w istotnym uproszczeniu do tego, żeby za każdym razem gdy taką wolę przejawia konsument, umowę unieważnić, a wtedy gdy takiej woli brak, wykonywać umowę z pominięciem postanowienia niedozwolonego.

W zależności zatem od tego, co będzie najbardziej korzystne dla kredytobiorcy konsumenta powinien on domagać się:
 • uznania całej umowy za nieważną ( a wielu przypadkach zapłaty w oparciu o ustalenie, że umowa jest nieważna) –  kredytobiorca będzie wówczas zobowiązany do zwrotu nominalnej kwoty kredytu w złotówkach, a bank będzie zobowiązany do zwrotu całości dotychczasowych wpłat otrzymanych od kredytobiorcy)lub
 • zwrotu nadpłaty dokonanej przez kredytobiorcę w związku z ustaleniem, że postanowienie dotyczące sposobu spłaty są niedozwolone, a umowa powinna być spłacana jak kredyt w złotych, przy zachowaniu dotychczasowego oprocentowania. (LIBOR + marża)

Dziesiątki spraw pozwoliły nam wypracować sprawdzony sposób działania w “sprawach frankowych”

 • Analiza sprawy

  Wypełnij formularz kontaktowy, na podstawie przesłanych informacji przedstawimy bezpłatną analizę prawną zawartej umowy

 • Nawiązanie współpracy

  Zaproponujemy strategię procesową oraz czytelne warunki finansowe prowadzenia sprawy

 • Dochodzenie roszeń

  Na etapie przedsądowym kierujemy reklamację do banku, następnie kierujemy sprawę do sądu oraz występujemy do Rzecznika Finansowego o wydanie istotnego poglądu

 • Egzekwowanie roszczeń

  Czuwamy nad realizacją korzystnego orzeczenia sądu – wypłatą środków finansowych

Skontaktuj się z naszym ekspertem

Adwokat Jacek Szymański

Kontakt bezpośredni:


Poznaj nowe możiwości

Odpowiemy ASAP

Not readable? Change text. captcha txt