KREDYTY WE FRANKACH – POMOC PRAWNA
Sprawdź, czego możesz domagać się w związku z umową tzw. „kredytu frankowego”
Wygrywamy
w sporach
z instytucjami
finansowymi
w sporach
z instytucjami
finansowymi
Nasze doświadczenia związane z dochodzeniem roszczeń konsumentów związanych z polisolokatami wykorzystujemy w sporach w sprawach związanych z kredytem frankowym.
Jako Kancelaria wyspecjalizowana w reprezentowaniu Klientów w sporach z instytucjami finansowymi, wspieramy konsumentów w sporach z bankami na tle zawartych przez nich umów kredytowych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego.
Pomożemy Tobie rozwiązać problem z umową frankową
DOCHODZIMY ROSZCZEŃ OD WSZYSTKICH BANKÓW
Getin Bank
dawniej: Getin Noble Bank, Noble Bank
PKO Bank Polski
po połączeniu także: Nordea
mBank
dawniej: MultiBank, BRE Bank
Bank Millennium
po połączeniu także: Euro Bank
Santander Bank Polska
dawniej: BZ WBK, Kredyt Bank
BNP Paribas Bank
również: BGŻ i Raiffeisen Polbank
Bank Ochrony Środowiska
ING Bank Śląski
Pozostałe banki
Problemy z kredytami frankowymi
Na lata 2005 – 2008 przypada szczególna popularność umów kredytowych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Uzasadnieniem dla proponowania tego rodzaju kredytów konsumentom nieposiadającym niezbędnej wiedzy ekonomicznej miało być niskie oprocentowanie wpływające na ocenę zdolności kredytowej i stabilność tej waluty. W trakcie sprzedaży kredytów frankowych niejednokrotnie stosowano nieuczciwe praktyki rynkowe przejawiające się w zaniechaniu, bagatelizowaniu ryzyka związanego z zawarciem takiej umowy przy jednoczesnym, przesadnym akcentowaniu jej walorów.
Krótko mówiąc miało być taniej i bezpiecznie. Okazało się drożej i bardzo niebezpiecznie.
CZEGO MOGĄ DOMAGAĆ SIĘ FRANKOWICZE?
Źródłem pretensji kierowanych do Banków i punktem zaczepienia większości pozwów w sprawach frankowiczów są postanowienia dotyczące sposobu przeliczenia dokonywanych na rzecz Kredytobiorcy wypłat kwoty kredytu, a potem również sposobu ustalania wysokości poszczególnych rat. Banki zapewniły sobie bowiem możliwość samodzielnego ustalania kursów w ramach, których dokonywano tych przeliczeń. Dzięki temu mogły zarobić uzyskac de facto dodatkowe wynagrodzenie za udzielony kapitał i kształtować to wynagrodzenie w zasadzie, według swojego uznania. Przeprowadzone przez nas analizy wykazały, że niektóre Banki, kształtowały wysokość spreadu w oparciu na przykład o spadek zainteresowania kredytami indeksowanymi.
To właśnie postanowienia, które takie postępowanie Bankom umożliwiały są uznawane już w zasadzie powszechnie, za postanowienia niedozwolone i to właśnie skutków ich wyeliminowania z umowy dotyczą aktualnie postępowania sądowe.
Tego też dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które w istotnym stopniu rozbudziło nadzieje frankowiczów. Wnioski tego ostatniego sprowadzają się w istotnym uproszczeniu do tego, żeby za każdym razem gdy taką wolę przejawia konsument, umowę unieważnić, a wtedy gdy takiej woli brak, wykonywać umowę z pominięciem postanowienia niedozwolonego.
- uznania całej umowy za nieważną ( a wielu przypadkach zapłaty w oparciu o ustalenie, że umowa jest nieważna) – kredytobiorca będzie wówczas zobowiązany do zwrotu nominalnej kwoty kredytu w złotówkach, a bank będzie zobowiązany do zwrotu całości dotychczasowych wpłat otrzymanych od kredytobiorcy)lub
- zwrotu nadpłaty dokonanej przez kredytobiorcę w związku z ustaleniem, że postanowienie dotyczące sposobu spłaty są niedozwolone, a umowa powinna być spłacana jak kredyt w złotych, przy zachowaniu dotychczasowego oprocentowania. (LIBOR + marża)
Dziesiątki spraw pozwoliły nam wypracować sprawdzony sposób działania w “sprawach frankowych”
-
Analiza sprawy
Wypełnij formularz kontaktowy, na podstawie przesłanych informacji przedstawimy bezpłatną analizę prawną zawartej umowy
-
Nawiązanie współpracy
Zaproponujemy strategię procesową oraz czytelne warunki finansowe prowadzenia sprawy
-
Dochodzenie roszeń
Na etapie przedsądowym kierujemy reklamację do banku, następnie kierujemy sprawę do sądu oraz występujemy do Rzecznika Finansowego o wydanie istotnego poglądu
-
Egzekwowanie roszczeń
Czuwamy nad realizacją korzystnego orzeczenia sądu – wypłatą środków finansowych