UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA

NIE BĘDZIESZ SAM

Profesjonalna i doświadczona kadra

Pomogliśmy wielu klientom z województwa wielkopolskiego i lubuskiego

Sprawna obsługa

PIERWSZA KONSULTACJA GRATIS!
Zacznij teraz

Jesteśmy kancelarią adwokacką zajmującą się profesjonalnie upadłościami konsumenckimi. Chcesz wiedzieć więcej, zgłoś swoją sprawę:

Jestem hazardzistą. Przegrałem mnóstwo nie swoich pieniędzy. Już od ponad dwóch lat nie gram i stale się leczę. Po tym uzależnieniu pozostały też długi. Jestem na początku drogi by sobie z nimi poradzić, ale wierzę, że dzięki kancelarii sobie z nimi poradzę.

Pan Jakub

W naszej rodzinie pojawiła się choroba. Pojawiły się kłopoty w pracy, musieliśmy też wziąć kilka pożyczek. Niestety nie byliśmy ich w stanie na bieżąco regulować, a banki i firmy pożyczkowe nie chciały z nami rozmawiać o żadnych ustępstwach. Zdecydowaliśmy się działać i dziś śpimy spokojniej.

Pani Joanna

Prowadziłem kiedyś biznes, który niestety nie wypalił. Zostały po nim niespłacone kredyty i podatki. W efekcie, większość zarabianych przeze mnie pieniędzy przez kilkanaście lat zabierałby mi komornik. Dzięki wsparciu Kancelarii mam szansę na wydostanie się z tych kłopotów w ciągu trzech lat.

Pan Jacek

Poręczałam pożyczki dla bliskiej osoby. Kiedy ta wpadła w kłopoty finansowe banki zwróciły się po pieniądze do mnie. Kancelaria pomogła mi się z tym uporać i dziś mogę znowu funkcjonować bez stresu.

Pani Dominika

Samotnie wychowywałam dziecko, a moja pensja nie wystarczała na to żeby opłacić wszystkie rachunki. Wpadłam w spiralę zadłużenia. Kancelaria pomogła mi złożyć wniosek o upadłość, a prawnik przedstawił wszystkie scenariusze, których mogę się spodziewać. Dostałam szansę na nowy start.

Pani Ilona

Dzięki pomocy kancelarii udało mi się uporać z długami. Już nie muszę obawiać się odbierania telefonów od windykatorów ani wizyt komorników.

Pan Marek
Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przeznaczone dla osób fizycznych, które stały się niewypłacalne, a zatem które utraciły zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Przyjmuje się, że ma to miejsce, gdy opóźnienie w regulowaniu zobowiązań przekracza 3 miesiące.

Dlaczego warto?

Postępowanie upadłościowe może być procesem długotrwałym, ale przyświeca mu jasny cel – oddłużenie i wyjście na prostą.

 

Ogłoszenie upadłości zawiesza toczące się postępowania sądowe i egzekucyjne – najważniejsze z punktu widzenia dłużników jest to, że komornik nie może prowadzić egzekucji z ich majątku. Zakończenie postępowania upadłościowego skutkuje natomiast zakończeniem wszelkich toczących się postępowań.

Etapy konsumenckiego postępowania upadłościowego

Modelowe postępowanie upadłościowe można podzielić na kilka głównych etapów.

 

Natomiast gdy upadły nie posiada majątku i nie jest w stanie wykonać planu spłaty, sąd od co do zasady razu oddłuża go i na tym kończy się postępowanie. Szerzej na ten temat przeczytasz tu.

Kto i kiedy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć osoba fizyczna, która stała się niewypłacalna, czyli która utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Co istotne, złożenie wniosku nie jest obowiązkiem, lecz jedynie przywilejem takiej osoby.

Wymogi formalne, czyli na co zwracać uwagę i o czym pamiętać składając wniosek?

Podstawowym dokumentem, jaki należy złożyć wszczynając konsumenckie postępowanie upadłościowe, jest wniosek o ogłoszenie upadłości – ma on postać urzędowego formularza.

Postępowanie upadłościowe dla osób prowadzących działalność gopsodarczą

Sytuacja osób fizycznych-przedsiębiorców chcących zgłosić upadłość konsumencką po nowelizacji z marca 2020 r.

Tryby postępowania upadłościowego

Od 24 marca 2020 r. sprawy z zakresu upadłości konsumenckiej mogą być rozpoznawane w trzech trybach. O tym, w jakim trybie sprawa będzie procedowana, decyduje sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości.

Układ - alternatywa dla postępowania upadłościowego

Nowelizacja Prawa upadłościowego daje osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, możliwość wystąpienia do sądu o otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. Skorzystać z niej mogą wyłącznie osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej

To musisz wiedzieć

W większości przypadków likwidacja istniejącego majątku dłużnika nie wystarcza do zaspokojenia wierzycieli. W takiej sytuacji konieczne staje się ustalenie planu spłaty wierzycieli. Wyjątek stanowi przypadek, w którym osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli – sąd umarza wówczas zobowiązania bez ustalenia planu spłaty.

Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli.

Jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

Przy zaistnieniu pewnych okoliczności sąd może odmówić oddłużenia upadłego. Dotychczas okoliczności te były rozpoznawane na etapie badania wniosku o ogłoszenie upadłości (ich wystąpienie powodowało oddalenie wniosku), teraz zostały przerzucone na dalszy etap postępowania. Oznacza to, że nawet przy ich zaistnieniu możliwe jest ogłoszenie upadłości, wpływają jednak na dalsze losy upadłego.

To też jest ważne

g
Pomoc pełnomocnika

Profesjonalny pełnomocnik może okazać się nieocenionym wsparciem począwszy od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, aż po pomyślne zakończenie postępowania.

Ile to kosztuje

Choć postępowanie to nie jest wolne od opłat i kosztów to, wbrew pozorom, nie muszą one być wcale dotkliwe dla dłużnika.

Upadłość i co dalej

Wizja upadłości może być dla wielu konsumentów przerażająca i trudna do zaakceptowania – pierwsze skojarzenia nie są zbyt optymistyczne, a już sama „upadłość” brzmi przecież dość groźnie. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że celem postępowania ma być oddłużenie konsumenta i umożliwienie mu wyjścia na prostą.

Jak długo trwa postępowanie?

Przepisy nie określają precyzyjnie czasu trwania postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Na jego przebieg i ostateczną długość wpływ mają przede wszystkim indywidualne okoliczności sprawy.

Życie bez długu

Cały proces pozwoli Tobie rozpocząć nowe życie bez długów!

To może się przydać

Upadłość a majątkowe
stosunki małżeńskie

Ogromne praktyczne znaczenie ma ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez osobę pozostającą w związku małżeńskim.Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają na wspólną upadłość małżonków – oddłużenie jednego z małżonków nie będzie skutkowało tym samym dla małżonka, który wniosku nie złożył.

Upadłość
w 2020 roku

24 marca 2020 r. wejdzie w życie większość przepisów nowelizacji Prawa upadłościowego z dnia 30 sierpnia 2019 r., która w istotny sposób wpływa również na instytucję upadłości konsumenckiej. Radykalnie otwiera bowiem drzwi do ogłoszenia upadłości tym, dla których dotychczas były one zamknięte bądź ledwo uchylone.

Postępowanie
egzekucyjne

Trwające postępowania komornicze nie stoją na przeszkodzie skutecznemu złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Samo złożenie wniosku nie wywołuje jeszcze żadnych skutków pod tym względem – dopiero postanowienie o upadłości konsumenckiej powoduje zawieszenie wszelkich prowadzonych przeciwko dłużnikowi postępowań egzekucyjnych.

Zobowiązania nie
podlegające umorzeniu

Postępowanie upadłościowe może prowadzić do oddłużenia konsumenta i umożliwienia mu wyjścia na prostą. Trzeba jednak pamiętać, że mimo istotnych zalet tej procedury, nie wszystkie zobowiązania mogą zostać w jej ramach umorzone.

Skarga na czynności syndyka

Nowelizacja Prawa upadłościowego wprowadza możliwość zaskarżenia czynności syndyka (bądź zaniechania przez niego dokonania określonej czynności). Dotychczas brakowało instrumentów do kwestionowania nieprawidłowych działań syndyka.

Czy w ramach upadłości mogę stracić mieszkanie?

Jednym ze składników majątku, który może podlegać spieniężeniu, jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny należący do zadłużonego konsumenta. Jest zatem możliwe, że lokal mieszkalny lub dom zostanie włączony do masy upadłości.

Likwidacja przygotowana, czyli „pre-pack” w upadłości konsumenckiej
Postępowanie upadłościowe a świadczenie z tytułu „500 +”
Upadłość konsumencka a wynagrodzenie za pracę