Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przeznaczone dla osób fizycznych (w tym od 24 marca 2020 r. również dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą), które stały się niewypłacalne, a zatem które utraciły zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Przyjmuje się, że ma to miejsce, gdy opóźnienie w regulowaniu zobowiązań przekracza 3 miesiące.
Postępowanie upadłościowe ma dwie zasadnicze funkcje: oddłużeniową i windykacyjną.
Po pierwsze, upadłość konsumencka daje możliwość zwolnienia konsumenta z długów – celem postępowania jest całkowite zwolnienie z długów. Prowadzi do umorzenia zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym lub w wyniku wykonania planu spłaty.
Po drugie, upadłość konsumencka ma na celu zaspokojenie wierzycieli niewypłacalnego dłużnika. Nie w ramach wielu indywidualnych postępowań sądowych i egzekucyjnych, lecz w jednym postępowaniu upadłościowym, w ramach którego dochodzi do likwidacji (sprzedaży) całego albo części majątku upadłego. Uzyskane w ten sposób środki przekazywane są na zaspokojenie roszczeń wierzycieli, którzy zgłosili swoje wierzytelności – nad likwidacją majątku czuwa wyznaczony przez sąd syndyk: sporządza spis majątku, weryfikuje zgłoszenia wierzycieli, spienięża majątek i w końcu przekazuje wierzycielom uzyskane w ten sposób środki.
Ustawodawca założył jednak, że faza likwidacyjna, polegająca na wstępnej spłacie wierzycieli ze spieniężonego majątku, może nie być wystarczająca. Dlatego po fazie likwidacyjnej zaspokojenie wierzycieli przybiera postać realizacji planu spłaty.
Chcesz zgłosić upadłość konsumencką?
Jesteśmy kancelarią adwokacką zajmującą się profesjonalnie upadłościami konsumenckimi. Chcesz wiedzieć więcej, zgłoś swoją sprawę:
MASZ SPRAWĘ? MASZ PYTANIE?
Skontaktuj się z nami bezpośrednio:
Zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej w Poznaniu: