Przepisy nie określają precyzyjnie czasu trwania postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Na jego przebieg i ostateczną długość wpływ mają przede wszystkim indywidualne okoliczności sprawy. Można wśród nich przykładowo wskazać rodzaj zobowiązań dłużnika, ich wysokość, liczbę wierzycieli, liczbę składników masy upadłości i możliwości jej ustalenia.
Samo rozpatrzenie wniosku przez sąd może zająć około 3 tygodni. Do tego czasu należy jednak dodać czas oczekiwania, aż sąd w ogóle zajmie się sprawą – w zależności od sądu (i jego obciążenia) może to trwać nawet kilka miesięcy. Prawidłowo sporządzony wniosek może usprawnić całe postępowanie – sąd nie musi wzywać dłużnika do uzupełnienia brakujących lub niekompletnych informacji.
Ogłoszenie upadłości to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Głównym zadaniem syndyka ustanawianego po ogłoszeniu upadłości jest na tym etapie ustalenie majątku upadłego, a następnie jego zbycie. Ten proces bywa czasochłonny, a kluczowe znaczenie ma tutaj w szczególności prawidłowe ustalenie majątku upadłego i jego sprawne zbycie.
Następnie sporządzany jest plan spłaty. W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa w jakim zakresie i w jakim czasie upadły ma spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności. Maksymalny czas wynosi 36 miesięcy, chyba że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa – wówczas maksymalny czas wynosi 84 miesiące. W tym samym postanowieniu sąd określa, jaka część zobowiązań zostanie umorzone po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.
Wykonanie planu spłaty zgodnie z harmonogramem skutkuje wydaniem przez sąd orzeczenia o oddłużeniu – pozostałe długi zostają umorzone.
Chcesz zgłosić upadłość konsumencką?
Jesteśmy kancelarią adwokacką zajmującą się profesjonalnie upadłościami konsumenckimi. Chcesz wiedzieć więcej, zgłoś swoją sprawę:

MASZ SPRAWĘ? MASZ PYTANIE?
Skontaktuj się z nami bezpośrednio:
Zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej w Poznaniu: