Oddłużenie bez planu spłaty

Jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli

Jeśli jednak w trakcie postępowania zgromadzono fundusze masy upadłości, sąd ustala plan spłaty, wymienia wierzycieli w nim ujętych i jednocześnie dokonuje pomiędzy nich podziału zgromadzonych funduszy. Pozostałe zobowiązania, niewykonane w ten sposób, podlegają umorzeniu.

Wiele zależy od tego, czy niezdolność do dokonywania spłat w ramach planu spłaty wierzycieli ma charakter stały. Jeśli tak, sąd po prostu umarza zobowiązania i nie ustala planu spłaty. Jeśli nie, umorzenie zobowiązań bez planu spłaty ma charakter warunkowy – oznacza to, że jeśli w przeciągu 5 lat od uprawomocnienia się postanowienia upadły lub którykolwiek z wierzycieli złoży wniosek o ustalenie planu spłaty, a sąd uzna, że ustała niezdolność do wykonywania planu spłaty, sąd uchyli wcześniejsze postanowienia i ustali plan spłaty. Wniosek i przekonanie sądu co do ustania niezdolności będą zatem obligować sąd do ustalenia planu spłaty.

Po okresie 5 lat uchylenie postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań i ustalenie planu spłaty nadal będzie możliwe – wówczas jednak sąd, przy uznaniu, że ustała niezdolność po stronie upadłego, nie będzie zobligowany do ustalenia planu spłaty, nadal będzie mógł to jednak zrobić.

Powyższe zasady to wynik nowelizacji Prawa upadłościowego, która wchodzi w życie w marcu 2020 r. Z punktu widzenia wierzycieli jest to z pewnością zmiana dobra. Upadli natomiast nie będą mieć żadnej pewności, że po wielu latach postępowanie nie zostanie wznowione. W zasadzie możliwość ta będzie istniała tak długo, jak upadły będzie żył.

***

Wydanie postanowienia o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty wiąże się jednak z określonymi obowiązkami po stronie upadłego.

Po pierwsze, w okresie pięciu lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia upadły nie może dokonywać czynności prawnych, dotyczących jego majątku, które mogłyby pogorszyć jego sytuację majątkową. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może jednak wyrazić na to zgodę.

Po drugie, w okresie tym upadły zobowiązany jest corocznie (do końca kwietnia) składać sądowi sprawozdanie ze swojej sytuacji majątkowej i zawodowej za poprzedni rok kalendarzowy. Jest to o tyle istotne, że sąd uchyla postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań, jeśli:

  • upadły nie złożył w terminie sprawozdania,
  • podał w sprawozdaniu nieprawdziwe dane (w szczególności zataił osiągnięte przychody),
  • dokonał czynności prawnej pogarszającej jego sytuację majątkową bez zgody sądu,
  • ukrywał majątek lub czynność przez niego dokonana została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzyciel (chyba że uchybienie tym obowiązkom można uzasadnić względami słuszności lub względami humanitarnymi).
Chcesz zgłosić upadłość konsumencką?

Jesteśmy kancelarią adwokacką zajmującą się profesjonalnie upadłościami konsumenckimi. Chcesz wiedzieć więcej, zgłoś swoją sprawę:

MASZ SPRAWĘ? MASZ PYTANIE?

Skontaktuj się z nami bezpośrednio:

Zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej w Poznaniu:

ul. Mickiewicza 24/4C 60-836 Poznań

+48 61 661 30 20

kancelaria@szymanskiwyjatek.pl

Pokrewne