Od 24 marca 2020 r. sprawy z zakresu upadłości konsumenckiej mogą być rozpoznawane w trzech trybach. O tym, w jakim trybie sprawa będzie procedowana, decyduje sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości (przy czym zmiana trybu w toku postępowania jest dopuszczalna).
Tryb uproszczony (konsumencki)
Tryb uproszczony, jako klasyczne i domyślne postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jest trybem podstawowym i jednocześnie najbardziej pożądanym dla dłużników, którzy posiadają niewielki majątek lub nie posiadają go wcale, a także których sytuacja prawna nie jest skomplikowana. W trybie uproszczonym nie jest powoływany sędzia-komisarz, a nadzór nad syndykiem, pełniącym kluczową rolę w postępowaniu (m.in. bezpośrednio do niego zgłaszane są wierzytelności) sprawuje sąd w ramach skargi na czynności syndyka.
Jeśli upadły posiada majątek, to po zakończeniu jego likwidacji projekt planu spłaty wierzycieli syndyk przygotowuje jednocześnie z listą wierzytelności oraz planem podziału funduszy masy upadłości – rozwiązanie to, w porównaniu ze stanem prawnym sprzed 24 marca 2020 r., ma znacznie przyspieszyć postępowanie, dotychczas dokumenty te były bowiem rozdzielone i przygotowywane odrębnie. Syndyk ma również możliwość samodzielnego wyboru sposobu likwidacji masy upadłości, a to oznacza, że nie potrzebuje zgody sędziego-komisarza na dokonanie sprzedaży.
W ramach trybu uproszczonego dopuszczalne jest również stosowanie procedury likwidacji przygotowanej (tzw. „pre-pack”). Czytaj więcej o “pre-pack”.
Tryb zwykły
O skierowaniu sprawy do tego trybu decydować ma większy stopień skomplikowania danej sprawy – w szczególności jeżeli jest to uzasadnione znacznym rozmiarem majątku dłużnika, znaczną liczbą wierzycieli lub innymi uzasadnionymi przewidywaniami co do zwiększonego stopnia skomplikowania postępowania. Wówczas postępowanie toczyć się będzie w oparciu o znacznie bardziej skomplikowane przepisy o ogłoszeniu upadłości przedsiębiorcy.
W trybie zwykłym powoływany jest sędzia-komisarz, a syndyk nie posiada takiej swobody w działaniu jak ma to miejsce w przypadku postępowania w trybie uproszczonym.
W ramach trybu zwykłego również dopuszczalne jest również stosowanie procedury likwidacji przygotowanej (tzw. „pre-pack”). Czytaj więcej o “pre-pack”.
Tryb układowy
Tryb układowy to całkowita nowość wprowadzona nowelizacją z marca 2020 r. Szerzej o zasadach jego funkcjonowania piszemy tu.
Skorzystać z trybu układowego mogą wyłącznie osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a nad wszystkim ma czuwać licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Rola sądów w tego typu sytuacjach będzie marginalna – sprowadzać się będzie wyłącznie do zatwierdzenia układu. W wielu przypadkach układ może okazać się znacznie prostszym i bardziej elastycznym rozwiązaniem niż klasyczne postępowanie upadłościowe – przy okazji może jednocześnie umożliwić dłużnikowi istotne ocalenie majątku.
Niewypłacalny dłużnik będzie mógł wystąpić do sądu upadłościowego o otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. Co więcej, sąd będzie mógł skierować do takiego postępowania każdego, kto złoży wniosek o ogłoszenie upadłości, chyba że we wniosku tym wyraźnie zaznaczone zostanie, iż dłużnik nie wyraża na to zgody. Tym samym jest to rozwiązanie preferowane przez ustawodawcę.
Uwzględnienie wniosku lub skierowanie dłużnika do takiego postępowania zależy od tego, czy jego możliwości zarobkowe oraz sytuacja zawodowa wskazywać będą na zdolność do pokrycia kosztów postępowania (w tym uiszczenia zaliczki na pokrycie kosztów postępowania w wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia) oraz na możliwość zawarcia i wykonania układu. Układ może być zawierany na okres maksymalnie 5 lat.
Chcesz zgłosić upadłość konsumencką?
Jesteśmy kancelarią adwokacką zajmującą się profesjonalnie upadłościami konsumenckimi. Chcesz wiedzieć więcej, zgłoś swoją sprawę:
MASZ SPRAWĘ? MASZ PYTANIE?
Skontaktuj się z nami bezpośrednio:
Zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej w Poznaniu: