Upadłość konsumencka dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Zgodnie z projektem nowelizacji Prawa upadłościowego, celem niektórych zmian, które weszły w życie w marcu 2020 r., było ujednolicenie na gruncie prawa upadłościowego sytuacji prawnej osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą z sytuacją osoby nieprowadzającej takiej działalności.

Jedną z kluczowych zmian z punktu widzenia przedsiębiorców jest to, że od 2020 r. byli przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o upadłość konsumencką bez konieczności wcześniejszego ogłaszania upadłości swojej firmy.

Dotychczas niezłożenie wniosku o upadłość firmy, pomimo takiego obowiązku wynikającego z przepisów (najważniejszą kwestią było tutaj dochowanie 30-dniowego terminu od wystąpienia podstawy do ogłoszenia upadłości), skutkowało oddaleniem przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – w związku z uchyleniem tych regulacji, ta niezwykle surowa sankcja już nie obowiązuje. Oznacza to, że możliwe będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez osobę, która zakończyła działalność gospodarczą, nawet jeśli nie złożyła wniosku jako przedsiębiorca – i to nawet już dzień po zakończeniu prowadzenia działalności. Tym samym, łatwiejsze stanie się również ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez prezesów spółek z o.o., którzy w terminie nie złożyli wniosku o upadłość zarządzanej przez siebie spółki.

Ponadto, w ramach nowelizacji niektóre z rozwiązań stosowanych w upadłości konsumenckiej zaimplementowano do upadłości przedsiębiorców – osób fizycznych. Na skutek tych działań ustawodawcy, przedsiębiorców dotyczy chociażby wydzielenie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Ustawodawca uznał, że ochrona prawa do mieszkania dla upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu nie powinna być uzależniona od tego czy upadły prowadzi czy też nie prowadzi działalności gospodarczej.

Tym samym nawet w przypadku aktualnych przedsiębiorców, z sumy uzyskanej ze sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu, wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.

Doprecyzowano również problem określania części dochodu upadłego, która nie wchodzi do masy upadłości. Wskazane w przepisach kwoty, o których szerzej piszemy TU, dotyczą ogłoszenia upadłości osoby fizycznej – bez względu na podstawę prawną. Ujednolicono także między innymi regulacje dotyczące możliwości umorzenia zobowiązań konsumenta oraz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Chcesz zgłosić upadłość konsumencką?

Jesteśmy kancelarią adwokacką zajmującą się profesjonalnie upadłościami konsumenckimi. Chcesz wiedzieć więcej, zgłoś swoją sprawę:

MASZ SPRAWĘ? MASZ PYTANIE?

Skontaktuj się z nami bezpośrednio:

Zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej w Poznaniu:

ul. Mickiewicza 24/4C 60-836 Poznań

+48 61 661 30 20

kancelaria@szymanskiwyjatek.pl

Pokrewne