Postanowieniem z dnia 6 sierpnia 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił zabezpieczenia kredytobiorcom „frankowym” występującym z powództwem przeciwko bankowi w ten sposób, że zawiesił na czas postępowania obowiązek płacenia rat kredytu.
Wniosek powodów umotywowany był powszechnie znaną złą sytuacją finansową pozwanego banku. Wskazali oni, że reprezentanci banku odbyli liczne spotkania oraz narady z Komisją Nadzoru Finansowego oraz Narodowym Bankiem Polskim. We wniosku podniesiono również okoliczność, że pozwany bank realizuje plan naprawczy. Powodowie powołali również fakt szeroko opisanej w mediach propozycji nabycia banku za 1 zł, co w ocenie powodów świadczyło jednoznacznie o rzeczywistej wartości pozwanego banku w oczach nadzoru finansowego. Wskazali także, że cel postępowania – odzyskanie środków wpłaconych pozwanemu tytułem spłaty kredytu, może być z wymienionych powodów niezwykle utrudniony.
Sąd uzasadnił wydane postanowienie uprawdopodobnieniem przez powodów bardzo trudnej sytuacji finansowej pozwanego banku. Sąd wskazał, że istotny argument stanowiła załączona do wniosku o udzielenie zabezpieczenia transkrypcja stenogramu rozmowy udziałowca pozwanego z przewodniczącym Komisji Nadzoru Bankowego. W uzasadnieniu postanowienia podkreślono także, że istnieje ryzyko, iż rozwój wydarzeń na rynku finansowym może być niekorzystny dla pozwanego banku i doprowadzić do niemożności zaspokojenia roszczeń powodów w przyszłości.
Opisywane postanowienie ma bardzo istotne znaczenie dla „frankowiczów”. Po wyroku TSUE z dnia 3 października 2019 r. wiele banków zaczęło tworzyć rezerwy finansowe, w celu spłaty przewidywanych zobowiązań wynikających z postępowań sądowych inicjowanych przez „frankowiczów”. Powszechnie znana jest także pogarszająca się sytuacja finansowa banków, które udzieliły najwięcej kredytów frankowych.