KREDYT CHF

Uwolnij się od kredytu frankowego i zyskaj spokój

Zaufało nam już ponad 200 frankowiczów

Michał Wyjatek
Adwokat, Wspólnik
Jacek Szymański
Adwokat, Wspólnik

Mamy ponad 6 lat doświadczenia w reprezentacji frankowiczów. Wywalczyliśmy i walczymy o ponad 50 mln zł.

Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź ile możesz zyskać dzięki współpracy z nami!

4 kroki do Twojej wolności finansowej

Jesteśmy Kancelarią wyspecjalizowaną w reprezentowaniu Klientów w sporach z instytucjami finansowymi. Wspieramy konsumentów w sporach z bankami na tle zawartych przez nich umów kredytowych indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego.

1. Analiza umowy kredytowej

Wypełnij formularz kontaktowy, na podstawie przesłanych informacji przedstawimy bezpłatną analizę prawną zawartej umowy.
Zaproponujemy indywidualną strategię procesową oraz czytelne warunki finansowe prowadzenia sprawy.

2. Skompletowanie niezbędnych dokumentów

Do przygotowania pozwu będziemy potrzebować zaświadczeń dotyczących historii spłat kredyty, tak by precyzyjnie określić nasze żądania.

3. Proces sądowy

Po złożeniu pozwu, będziemy Cię reprezentować , aż do uzyskania prawomocnego wyroku. Będziemy uczestniczyć w rozprawach, pisać pisma procesowe. Przygotujemy Cię do przesłuchania.

4. Egzekucja i rozliczenie z bankiem

Pomożemy Ci gdy Bank nie będzie chciał zrealizować wyroku dobrowolnie i wesprzemy w ewentualnych rozliczeniach z Bankiem w przypadku ustalenia nieważności umowy.

KALKULATOR KREDYTOWY DLA FRANKOWICZÓW

Sprawdź, czego możesz się domagać!

W zależności od tego, co będzie najbardziej korzystne dla kredytobiorcy, powinien on domagać się:

Okres kredytowania:

20 lat

Wartość nadpłaconych rat:

Do zwrotu w przypadku nieważności umowy:

Okres kredytowania:

30 lat

Wartość nadpłaconych rat:

Do zwrotu w przypadku nieważności umowy:

Przy powyższych kalkulacjach przyjęto następujące założenia: data udzielenia kredytu: 1 czerwca 2009 r.; kredyt wypłacony został w 1 transzy przy kursie kupna CHF: 2,8500; marża banku: 1,2 p.p.; brak karencji; raty równe; brak aneksu do umowy (przewidującego spłatę bezpośrednio w CHF lub stosowanie kursu średniego NBP do obliczania należnych rat). Kalkulacje są jedynie szacunkowe i mają na celu zobrazowanie zakresu potencjalnych roszczeń kierowanych wobec banku. Kalkulacje nie uwzględniają potencjalnego przedawnienia rat spłaconych wcześniej niż 10 lat temu ani potencjalnego powództwa ze strony banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Każda sprawa i umowa wymaga indywidualnej analizy oraz obliczeń.

OBSŁUGUJEMY KLIENTÓW BANKÓW:

mBank, Multibank, BRE Bank

BOŚ

BNP Paribas, BGŻ

Millennium Bank

PEKAO

Deutche Bank

PKO BP, Nordea Bank

Getin Bank, Noble Bank

BPH, GE Money Bank

Santander, BZ WBK

ING Bank

Raiffeisen Bank, EFG Bank

Nasi zadowoleni
klienci

Aktualności

Zakończone sprawy

Napisz i uzyskaj bezpłatną analizę

Po wysłaniu formularza, otrzymasz od nas wstępną, darmową analizę Twojej sprawy. Przekażemy Ci także informację dotyczącą kosztów postępowania frankowego.

ul. 23 Lutego 11/1A
61-741 Poznań

Witaj, z chęcią odpowiem na każde Twoje pytanie dotyczące kredytu frankowego.

Jacek Szymański, Adwokat

Możesz dodać skan umowy (jpg, pdf, max. 5Mb).

FAQ - pytania i odpowiedzi

Ile trwa postępowanie frankowe?

To pytanie, które pojawia się w rozmowie z każdym klientem. Każdy chce wiedzieć kiedy ma szansę uwolnić się od wysokich rat, jak planować rodzinny budżet, w jakim terminie będzie musiał przygotować się do rozliczenia z Bankiem. Na to pytanie nie da się niestety odpowiedzieć precyzyjnie bo wszystko zależy od kilku czynników.

Dowiedz się więcej

Jak wygląda przesłuchanie?

Przesłuchanie to właściwie jedyny moment w trakcie kilkuletniego procesu, w którym będzie w tym procesie aktywnie uczestniczyć. Po złożeniu przez Waszego pełnomocnika pozwu, otrzymaniu odpowiedzi na pozew i kolejnej wymianie pism sąd zarządzi przeprowadzenie rozprawy. Na tę pierwszą rozprawę najpewniej Was wezwie po to żebyście opowiedzieli o procesie zawierania umowy kredycie. 

Możemy wyróżnić 3 obszary, których będzie dotyczyć wasze przesłuchanie:

Dowiedz się więcej

O co chodzi w sprawie kredytów frankowych?

W latach 2005 – 2009 Banki w Polsce oraz w kilku innych europejskich krajach masowo wprowadziły do swej oferty kredyty powiązane z kursem walut obcych, w tym przede wszystkim z kursem franka szwajcarskiego. To powiązanie polegało na przeliczeniu wypłacanej w złotych kwoty kredytu na franki szwajcarskie, ustaleniu w ten sposób początkowego salda zadłużenia, a następnie w oparciu o nie rat spłaty kredytu z uwzględnieniem stopy referencyjnej dla tej waluty. W dacie wymagalności raty, ta określona we frankach szwajcarskich rata była przeliczana po ustalanym przez Bank kursie.

Dowiedz się więcej

Co to jest odfrankowienie, a co unieważnienie umowy kredytu?

Odfrankowienie to potoczna nazwa ustalenia przez sąd, że z umowy należy usunąć postanowienia niedozwolone odnoszące się do waloryzacji kursem franka szwajcarskiego– czyli przeliczenia umowy  w oparciu o założenie, że to umowa w złotówkach, ale oprocentowana tak jak umowa we frankach. W rezultacie takiego wyroku konsument uzyskuje od razu zwrot określonej kwoty – która stanowi różnicę pomiędzy tym co zapłacił do Banku w okresie kredytowania, a tym co powinien zapłacić przy założeniu, że udzielona mu kwota była oprocentowana tak jak wskazano w umowie, ale nie podlegała ryzyku wzrostu kursu.

Dowiedz się więcej

Co jeżeli zawarliśmy aneks do umowy na spłatę kredytu w CHF?

Istotna część frankowiczów po wejściu w życie ustawy antyspreadowej w 2012 roku podpisała aneksy, które umożliwiły im spłatę kredytu bezpośrednio w CHF. Jeszcze w 2018 roku niektóre sądy z powodu zawarcia tych aneksów odmawiały konsumentom uwzględnienia powództwa właśnie z tego powodu (aneks miał „uzdrawiać umowę”) Aktualnie jednak w orzecznictwie nie budzi wątpliwości, że zawarcie tego aneksu nie wpływa na możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń.

Dowiedz się więcej

Gdzie będzie toczyć się nasza sprawa?

Dzięki nowelizacji przepisów sprawa może toczyć się albo w sądzie właściwym dla siedziby Banku albo w sądzie właściwym dla miejsca Waszego zamieszkania. Ze względu na ogromne obciążenie sądu warszawskiego wpływające na czas rozpoznania sprawy, tam gdzie to tylko możliwe i uzasadnione rekomendujemy składanie pozwów w innym niż Warszawa mieście.

Dowiedz się więcej

Czy możemy przegrać sprawę?

Niestety może się tak zdarzyć. Choć sami dotąd nie przegraliśmy żadnej sprawy frankowej, a znane nam statystki wskazują na ok 90 % odsetek wyroków uwzględniających powództwa to jednak nadal zdarzają się w kraju orzeczenia sadów oddalające powództwa.  Najczęstszą przyczyną według naszej wiedzy jest przyjęcie, że umowa nie ma konsumenckiego charakteru (kredyt był zaciągnięty na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej) , a kolejną, ale już zupełnie marginalną, ustalenie, że postanowienia waloryzacyjne nie miały charakteru postanowień niedozwolonych.

Czy mogę żądać tylko unieważnienia umowy albo tylko odfrankowienia?

Oczywiście jest to możliwe ale bardzo niewskazane. W praktyce konstruujemy każdy pozew w taki sposób, że w pierwszej kolejności domagamy się unieważnienia umowy, a w drugiej, gdyby sąd uznał, że nie ma przesłanek do unieważnienia umowy, wnosimy o odfrankowienie umowy. Dzięki temu „ubezpieczamy” się na wypadek gdyby konkretny sędzia nie podzielał naszego poglądu o skutku usunięcia niedozwolonego postanowienia umownego.

Dowiedz się więcej

Przykłady niedozwolonych postanowień umownych.

Największą wartość portfela kredytów mieszkaniowych opartych na CHF posiada PKO BP, oprócz niego produkty te oferowane były przez takie banki jak Bank Millennium, mBank, Getin Noble Bank, Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank, Bank Pekao, BOŚ, ING Bank Śląski, Raiffeisen Bank International AG (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce, Bank BPH czy Alior Bank. Problem dotyczy zatem znacznej większości banków funkcjonujących na polskim rynku.

Dowiedz się więcej