Serwis GoWork.pl to przestrzeń w której każdy, anonimowo może podzielić się wrażeniami na temat warunków zatrudnienia, przełożonych czy atmosfery panującej w zakładzie pracy

Anonimowość, którą zapewnia platforma niestety sprzyja umieszczaniu na niej fałszywych, pomawiających pracodawcę opinii.

Jest to miejsce z którego wiedzę o firmie czerpią nie tylko potencjalni pracownicy, ale również kontrahenci i Klienci.

Niejednokrotnie więc autorzy opinii, zdając sobie z tego sprawę i chcąc zaszkodzić pracodawcy zamieszczają tam nieprawdziwe informacje o firmie, osobach nią zarządzających czy warunkach pracy.

Motywacje tego rodzaju wpisów są rozmaite – bywa, że zamieszczają je zwolnieni pracownicy z poczuciem krzywdy, niejednokrotnie jest to konkurencja, która chce utrudnić normalne funkcjonowanie przedsiębiorcy.

Tymczasem firma (prowadzona w dowolnej formie) podobnie jak osoby fizyczne ma prawo do ochrony swoich dóbr osobistych,  w tym kontekście zwłaszcza dobrego imienia – których naruszenie wpływa na jej szanse na rynkowe powodzenie.

Co zrobić gdy dobra osobiste Twojej firmy zostały tam naruszone?

Kierowanie roszczeń do autora wpisu, a nie do portalu,  choć wydaje się naturalne, pozostaje utrudnione ze względu na występujące w praktyce trudności w ustaleniu personaliów naruszyciela.

Dlatego, w pierwszej kolejności do właściciela portalu tj. GoWork serwis Pracy sp. o.o. należy skierować wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych w którym zawarte będzie alternatywnie lub łącznie żądanie:

  • usunięcia wpisu naruszającego dobra osobiste;
  • zapłaty zadośćuczynienia;
  • opublikowania stosownego oświadczenia.

Jeżeli wezwanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu niezbędne będzie skierowanie pozwu wobec spółki administrującej portalem. To ona bowiem od momentu otrzymania informacji o naruszeniu dóbr osobistych (czyli naszego wezwania) odpowiada za skutki naruszeń dóbr osobistych przedsiębiorcy.

Warto przy tym odnotować, że składając pozew możecie również sformułować wniosek o zabezpieczenie, którego uwzględnienie zmusi portal do opublikowania informacji o trwającym postępowaniu sądowym dotyczącym konkretnego wpisu. Tego rodzaju zabezpieczenie pozwoli zminimalizować negatywne skutki publikacji wpisu w okresie toczącego się postępowania sądowego – które są niestety coraz dłuższe.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy kancelarią specjalizującą się w postępowaniach o ochronę dóbr osobistych. Reprezentowaliśmy z powodzeniem klientów w sprawach p-ko wydawcom ogólnopolskich mediów związanych z naruszeniem dóbr osobistych.

 

O naszym doświadczeniu przeczytasz więcej tutaj:  https://szymanskiwyjatek.pl/ochrona-dobr-osobistych/

Poznaj nowe możiwości

Odpowiemy ASAP

Not readable? Change text. captcha txt